Czyste powietrze wokół nas

W roku szkolnym 2014/2015 dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Niwiskach brały udział w programie edukacji antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” organizowanym przez PSS Wieruszów. W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe działanie dymu papierosowego. Kształtowanie i wychowanie człowieka zaczyna się od lat najmłodszych. Postawa obronna wobec zjawiska palenia tytoniu, którą uda się wykształcić u dziecka w wieku przedszkolnym, owocuje przez całe życie. Wiedza i umiejętności, które małe dzieci wynoszą  z przedszkola procentują nie tylko lepszymi wynikami w nauce, ale także wpływają na ich życiowe wybory, codzienne nawyki zdrowotne, umiejętności rozpoznawania, co jest dobre dla ich zdrowia, a co im szkodzi. Każde dziecko kończące przedszkole powinno być świadome różnych zagrożeń, dostrzegać związek pomiędzy przyczyną a skutkiem, chorobą i leczeniem, a jednocześnie powinno wiedzieć, jak się w sytuacjach niebezpiecznych dla zdrowia zachować i kogo poprosić o pomoc.

Cele ogólne programu to:

• Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
  • Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają
    w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Cele szczegółowe programu to:

• uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata,
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
  • wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego,
  • zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

Przeprowadzony program miał charakter profilaktyczny i składał się z 5 zajęć warsztatowych:

• Wycieczka,
  • Co i dlaczego dymi?
  • Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
  • Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
  • Jak unikać dymu papierosowego?

Poszczególne zajęcia skoncentrowane były na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływania na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności  radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz  wzrost kompetencji rodziców     w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu oraz wyrażenie zgody na udział dziecka w programie.Dzięki tym zajęciom dzieci posiadły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek -"Nie pal przy mnie", który wręczały palącym członkom rodziny. Nauczyły się piosenki o bohaterze programu „DINKU”. Podczas realizacji zagadnień z programu został zorganizowany kącik, gdzie wyeksponowano prace plastyczne dzieci: plakaty, rysunki, znaczki "Nie pal przy mnie”. Poprzez realizację programu dzieci dowiedziały się o szkodliwości dymu papierosowego, jak dbać o zdrowie swoje i innych, co to jest czynne i bierne palenie oraz gdzie są najbardziej narażone na dym tytoniowy. Na zakończenie programu Rodzice otrzymali list, w którym powiadomieni zostali o zakończonych zajęciach z edukacji antynikotynowej oraz otrzymali wskazówki jak należy postępować, aby ich dzieci w przyszłości nie miały problemu z papierosami.

EFEKTY:

• zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej,
  • zwiększenie umiejętności rodziców w zakresie wspierania dzieci w sytuacjach społecznych,
    w których narażone są na ekspozycję dymu tytoniowego,
  • wzrosła kompetencji dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy.